З бамбука і сталі. Як в Україні роблять велосипеди

Українські виробники велосипедів – про переваги матеріалу, з яким працюють, клієнтів та ціни

WoodRover

[slideshow_deploy id=’1731′]

Матеріал: дерево
Ціна: 2950 євро
Розповідає засновник компанії Валерій Горбатов: 

ІСТОРІЯ: Я понад 15 років виготовляю меблі та столярні вироби. Тому те, що велосипеди будуть дерев’яними, навіть не обговорювалося. А почалось усе із того, що 2014 року захотів на свій день народження велосипед і вирішив зробити його з дерева. Звісно, це був челенж. Мені допомагали друзі-авіаконструктори. Тепер технологія вдосконалена, але на тому першому їжджу досі.

МАТЕРІАЛ: Вибір матеріалу був ризикованим і водночас виграшним. Деревина складається із сотень тисяч волокон, і вони поглинають вібрації, що виникають під час їзди. На дорогах не трясе — все, як із дорогими автомобілями.

ЦІНИ: Ми робимо велосипеди з ясена — його багато в Україні, тому матеріал дорогим не назвеш. Однак наші ціни починаються від 2950 євро. Насамперед це пов’язано з високою вартістю технології: матеріал проклеюють, обробляють на станках, покривають більш ніж дванадцятьма шарами лаків та ґрунтів. Кожен шар сохне приблизно добу. Крім того, вручну обробляємо рами, наносимо персональні написи. От і виходить дорого, але дешевше за іноземні аналоги.

КОНКУРЕНЦІЯ: Конкуренції у світі майже немає. Працюють приблизно п’ять компаній, які роблять подібні речі масово, і десь двадцять окремих майстрів, які створювали такі велосипеди не для продажу. Тому ринок доволі перспективний.

КЛІЄНТИ: Нашим клієнтам переважно від 25 до 40 років. Ми поки не досягли рівня масових продажів — переважно виконуємо індивідуальні замовлення. Готуємо ровери для всесвітньо відомого співака та європейського спортсмена — імена поки тримаємо в секреті. Незабаром відкриватимемо офіс у Канаді, а наші дилери вже працюють у Польщі, США й Австралії. У команді нас лише п’ятеро, але плануємо розширювати виробничі потужності.

Streetster Bikes Ukraine

[slideshow_deploy id=’2101′]

Матеріал: сталь та алюміній
Ціна: 9960 грн
Розповідає співзасновник компанії Юрій Шмиг

ІСТОРІЯ: Наш напрям — велосипеди для міста. Ми розробляли моделі для катання в міських умовах і намагалися створити максимально збалансований міський велосипед. Три головні моменти для сіті-байка: комфорт, безпека, дизайн. Відповідно до цього ми вибирали матеріали та комплектовання. Наприклад, «обвіс» міського класу, комфортні сідла на пружинах, захист ланцюга — щоб не бруднити одяг.

МАТЕРІАЛ: Рами робимо зі сталі та алюмінію — класичні матеріали для сіті-байків. Виготовляємо їх за нашими кресленнями на фабриці в Китаї. Ця фабрика — одна з найвідоміших у світі, також робить велосипеди для кількох знаменитих велобрендів. Остаточно складаємо вже Україні.

ЦІНИ: Ми намагаємося бути доступними на нашому ринку та тримати ціни в середньому діапазоні, якщо порівнювати з конкурентами. Наприклад, синглспід (одношвидкісний велосипед) у класичному виконанні — 9960 грн.

КЛІЄНТИ: На ринку ми вже рік і, у принципі, можемо змалювати два портрети справжнього «стритстера». Перший — крутить педалі декілька років, у нього вдома вже від трьох до п’яти велів, і він нарешті хоче купити сіті-байк, щоб катати в місті. Другий — це абсолютний новачок у велосипедах, збирається катати містом і має надто добрий смак, щоб сідати в кежуалі на «маунтин байк».

КОНКУРЕНЦІЯ: Я працюю над цим проектом для душі. Просто хотів робити щось таке, що подобалося б на всі сто. До того ж, велосипед — найкрутіший вид ком’ютингу. Знаю з власного досвіду катання.

Звичайно, Україна з запізненням доганяє світовий двоколісний тренд. Наприклад, у США велобум трапився в 70-ті роки. Але світ змінюється дуже швидко, ми гортаємо один і той самий фейсбук, одночасно дивимося одні й ті ж кінопрем’єри. Споживач змінюватиметься швидше за вітчизняний велоритейл, який у нас дуже консервативний.

Coschey Cycles

[slideshow_deploy id=’1846′]

Матеріал: бамбук, карбон
Ціна: 400 – 1500 доларів
Розповідає член команди Банан Відро:

ІСТОРІЯ: Якось давно я хотів друкувати велосипеди на 3D-принтері, але побачив, як це працює і зрозумів – погана ідея. Десь у той же час познайомився з таким явищем, як бамбуковий велосипед. Почав тестувати, і мені сподобались його технічні характеристики.

МАТЕРІАЛ: У порівнянні з іншими матеріалами бамбук має значні переваги – міцність і вага. Вага рами приблизно така ж, як у хорошого карбону, а матеріал навіть міцніший, у тому числі за алюміній. Взагалі за міцністю його можна порівняти зі сталлю.

Вартість бамбуку, напевно, нижча за інші матеріали. А оскільки це ручна робота, яка вимагає багато часу, то на виході отримуємо не найдешевий продукт. Створення однієї рами – це місяць ручної роботи, тому що бамбук завжди різний. Стандартного розміру не існує. Потрібно підбирати кожну трубку, доводити до потрібного стандарту та вручну формувати вузли.

ЦІНИ: Наш найбюджетніший варіант коштував 400 доларів за раму, а найдорожчий – 1500. Якщо порівнювати ціни з закордонними, то в нас вони лояльніші. У Європі рами гіршого класу – мінімум 1500 доларів.

Я виробляю тільки рами і деякі компоненти, але на прохання клієнта можу зібрати велосипед повністю. Загалом, у Coschey Cycles виготовляємо 2-3 рами на півроку.

КОНКУРЕНЦІЯ: Замовлення надходять переважно через інтернет і з-за кордону. В Україні ця тема поки не популярна, навіть зважаючи на низьку ціну. Люди бояться бамбуку, тому що в наших краях він маловідомий. Наприклад, нас постійно запитують, чи він не зламається. Загалом, конкуренція буде відчутна, коли зможемо вийти на міжнародний рівень.

Нещодавно ми відкрили на Контрактовій площі свого роду соціально-культурний центр. Формат відкритої майстерні. Це місце, де можна проводити різні події, полагодити велосипед, просто прийти в гості, щось випити та подивитись, як роблять новий.

Tim Crossman

[slideshow_deploy id=’1830′]

Матеріал: карбон
Ціна: від 20 000 грн
Розповідає засновник Тимур Хачикян:

ІСТОРІЯ: Tim Crossman з’явився, бо мені стало нудно просто міняти велосипеди. Я хотів створити і велосипед, і свій бізнес. Хоча виробляти щось в Україні — це більше фанатизм і любов до свого діла. Є набагато простіші способи заробляти гроші, але не хочеться жити в барижнику.

МАТЕРІАЛ: Ми робимо велосипеди з карбонових труб. Це було незвично років 30 тому, а тепер — стандартний матеріал із багатим досвідом використання у велосипедній галузі. Вуглепластик, тобто карбон, — найлегший та універсальний матеріал. Навколо нього багато міфів, а я люблю їх спростовувати.

Я сам створюю матеріал. Якщо провести паралель із металом — ніби роблю металеві труби, починаючи від залізної руди. Так, процес набагато складніший і довший, але це абсолютний контроль над якістю матеріалу. Можна обирати з різних варіантів волокон, смол, способів виробництва. Особливість композитних виробів здебільшого в тому, що матеріал створюється одночасно з продуктом.

Є й недоліки: висока вартість сировини, низька технологічність у разі одиничного виробництва, довгі періоди термообробки, токсичність смоли, шкідливий для здоров’я й техніки вуглецевий пил. Ще до недоліків відносять крихкість і низьку стійкість до точкових ударів, але це вже стосується технологій виробництва. За бажання можна зробити й «гумовий» велосипед.

ЦІНИ: Наші рами коштують удвічі й утричі дешевше, ніж в аналогічних європейських чи американських майстернях — від 20 тисяч гривень. Усі інші компоненти добираються індивідуально. Оскільки немає двох однакових велосипедів Tim Crossman, то неможливо сказати, скільки коштують велосипеди «взагалі».

КЛІЄНТИ: Наша цільова аудиторія — наприклад, люди з особливою будовою тіла. Або ті, кого не влаштовує вибір стандартних варіантів. Окрема категорія — люди, які хочуть брати участь у розробці концепції велосипеда. Вони переважно вже мають визначені критерії та вимоги до свого ідеального коня.

КОНКУРЕНЦІЯ: Український ринок відрізняє від інших орієнтація або на ціну, або на крутий бренд. Це провокує потяг до дешевих, непридатних для їзди велосипедів. Або до крадених. Чи до тих, які мають гарний опис. Велосипедний кастом поки що в зародковому стані. Насиченість ринку мінімальна, хоча є й конкуренція. Велосипедний бум ще попереду.

PRIDE

[slideshow_deploy id=’1858′]
Матеріал: алюміній
Ціна: дитячі – від 3900 грн, дорослі – від 6600 грн
Розповідає бренд-менеджер Стас Черевань:

ІСТОРІЯ: Перший дитячий «Прайд» з’явився майже десять років тому. Засновники хотіли зробити якісний і доступний дитячий байк, яких на той час бракувало. Це вдалося й незабаром повторилося з дорослими велосипедами.

МАТЕРІАЛ: Основний матеріал для рам наших велосипедів — алюміній. Він порівняно легкий і має оптимальну ціну обробки. Для бюджетних моделей дитячих велосипедів та однієї дорослої ми використовуємо сталь Hi-Ten. Вона дешевша за алюміній, важча, але простіша в обробці, а її недоліки компенсуємо конструкторськими рішеннями. На виході маємо якісний товар за помірну ціну.

Також ми експериментували з карбоном. Він дорожчий і складніший із технологічного погляду, що відповідно впливає на вартість. Однак, його здебільшого використовують у велосипедах для перегонів, а це не наш профіль. Тепер розробляємо модель із хром-молібдену. Його застосовують у виробництві туристичних велосипедів — матеріал добре поглинає вібрації. Але знову ж таки, він важчий та дорожчий за алюміній.

ЦІНИ: Щоправда, матеріали впливають на роздрібну ціну нелінійно. Тобто здешевлення виробу не зменшує пропорційно роздрібну вартість. Бо вартість складання у разі здешевлення матеріалів та частин не зменшується, а іноді й зростає. Проте, звичайно, якщо велосипед технічно простіший, то він буде дешевшим у роздріб.

Цього року діапазон цін широкий. Дитячі — від 3900 до 10500 гривень, а дорослі від 6600 до 15400. Здебільшого покупці — це молоді чи середнього віку хлопці та дівчата, які хочуть увірватися до велотусовки або шукають заміну старому неякісному байку. Попит зростає, а аудиторія стає більш вибагливою до якості. Тож це грає на нашу користь.

Ludovik Bikes

[slideshow_deploy id=’1837′]

Матеріал: сталь, електроприводи
Ціна: без елктроприводу – 800 доларів, з електроприводом – від 2300 доларів
Розповідає Євген Людавичюс:

ІСТОРІЯ: Ми запустили виробництво взимку 2015 року. Хотіли зробити велосипед із подальшою електрифікацією, але так вийшло, що одразу на нього поставили електродвигуни. Тепер спеціалізуємося переважно на електровелосипедах, але за бажання можемо зробити і звичайний.

МАТЕРІАЛ: Класичний — сталь. Це зручно, технологічно, такий велосипед зручно відремонтувати. Так, сталь важча за алюміній, але якщо встановлювати електродвигун, то вага вже не відіграє значної ролі.

У нас замовляють переважно електрифікацію велосипедів. Вже маємо приблизно 5–6 таких замовлень. Ця опція вартує від тисячі доларів, бо ми не працюємо з дешевими китайськими матеріалами. Люди завжди хочуть зекономити, поставити щось дешевше, простіше. У результаті для майстра та клієнта це обертається гемороєм — зламалося, відвалилося, не працює. У нас є гарантований постачальник і запчастини, які не бояться води — наприклад, потрапляння в калюжу.

ЦІНИ: Без електродвигуна наші велосипеди коштують від 800 доларів, а з ним — від 2300 доларів і до нескінченності, тому що є простір, аби розгулятися. Усе залежить від побажань замовника.

КЛІЄНТИ: Наша цільова аудиторія тямить у стилі, йде в ногу з часом і технологіями. Це переважно просунута молодь. Люди старшого покоління звикли, що за такі гроші можна купити старого «Жигуля».

Ті перші велосипеди, які ми зробили для себе, ще не продалися. Ми їздимо на них самі, насолоджуємося. Готові без проблем продати, якщо будуть охочі купити.

Конкурувати з зовнішнім ринком українські виробники поки не можуть. Хоча те, що роблять своїми руками, має всі шанси. Ціни в нас більше азійські, ніж європейські, а робимо ми часом краще за деяких європейських виробників. Якщо ж, наприклад, говорити про електровелосипеди, то ціна за кордоном може починатися від 5–7 тисяч доларів. У нас такі — удвічі й утричі дешевші. Тобто ми можемо, але тут питання нашої ізольованості від світу.

Furor Bikes

[slideshow_deploy id=’1772′]

Матеріал: сталь
Ціна: 150 доларів
Розповідає проект-менеджер майстерні Богдан Руденко:

ІСТОРІЯ: Кілька років я мріяв зробити собі електровелосипед, і ця думка мене довго не відпускала. Тому перший велосипед, який я виготовив на продаж, був саме електро — клієнт сам на мене вийшов.

Ми виготовляємо індивідуальні велосипеди на замовлення, зокрема й електро, але більше зосереджені на виготовленні рам. Коли клієнту потрібен готовий продукт, а не лише рама, передаємо у веломайстерню, де велосипед складають уже інші люди. А в нас є лише невеличкий цех на території інституту — таке собі гаражне виробництво на коліні.

МАТЕРІАЛ: Зазвичай працюємо зі сталлю. Вона ідеально підходить для круїзерів, міських велосипедів, електровелосипедів. А для масових велосипедів, як-от шосейних, люди хочуть легкості, тобто щоби рама була легкою. Якщо зі сталі вона важить три кілограми, то з алюмінію — півтора. Власне, тому хочу перейти на алюміній, але з ним купа проблем. Його важко купити в роздріб. Потрібна спеціальна кваліфікація зварювальника — вона інакша для роботи з алюмінієм. Крім того, не все так просто з постобробкою. Алюміній не пробачає помилок — його не можна переварити, як, наприклад, сталь.

ЦІНА: Залежить від рами. Проекти, за які ми беремося, за кордоном коштують від 1000 доларів. Там реально цінують свою роботу. Ми ж ставимо планку в середньому 150 доларів за проект.

КЛІЄНТИ: Наша цільова аудиторія знається на велосипедах. Вона відслідковує тренди та стежить за іноземними виробниками. Інколи людина хоче велосипед за півтори-дві тисячі євро, але не може собі цього дозволити. Часто я роблю на замовлення схожі. За рік, що працюю, зробив і продав 12 рам. З них три — готові велосипеди. Але траплялося, що упродовж двох місяців не було жодних замовлень.


Фото: Максим Малиновський (Dozer Garage, Tim Crossman), інші надані героями матеріалу

Підписатись на DTF Magazine у Facebook, Twitter і Вконтакте

Дизайн — crevv.com
Розробка — Mixis